Památník, který patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu je poctou zakladateli obuvnického koncernu. Zářící vitrína z betonu, skla a oceli.
Budova od architekta Františka Lýdie Gahury, otevřená v roce 1933, je nejhodnotnější památkou zlínského konstruktivismu, vrcholem fenoménu tzv. baťovské architektury.
Památník Tomáše Bati je moderní parafrází staveb vrcholné gotiky. Tvoří je pouze železobetonový skelet a sklo. Idea památníku je jednoduchá: prázdný hranol umístěný ve viditelné poloze nad městem, tvořený několika moduly zlínského skeletu o rozměrech 6,15 × 6,15 m a opláštěný pouze katedrálním sklem.
Uvnitř je vystavený jako hlavní exponát monumentální replika osudné letounu Junkers F 13, ve kterém Tomáš Baťa v roce 1932 zahynul krátce po startu z nedalekých Otrokovic při plánované letecké pracovní cestě do švýcarského Möhlinu.
Památník byl otevřen v roce 1933, rok po smrti Tomáše Bati. V prvních deseti letech jej navštívilo 1,5 miliónů osob. Svému poslání přestal sloužit v listopadu roku 1944, kdy byl při válečném bombardování Zlína silně poškozen skleněný plášť.
V letech 1954–1955 objekt přestavěl akademický architekt Eduard Staša, aby více než 55 let sloužil současně Filharmonii pracujících a Oblastní galerii výtvarného umění Gottwaldov.
V letech 2012–2014 byla vytvořena architektonická studie obnovy do původního stavu. Náročná realizace obnovy probíhala v letech 2016–2019 pod vedením architekta Petra Všetečky.






více fotografií u mě v galerii na: https://galerie.fotopixely.cz/index.php?/category/280