Památník Vojna je jediným alespoň částečně dochovaným komunistickým koncentračním táborem na českém území.
Úzká silnička se kroutí vzhůru lesem, po chvíli se stromy rozestoupí a najednou jste na pasece ohraničené divnými, umělými kopci. Před vámi se ježí dvojitý plot z ostnatého drátu, k nebi se tyčí strážní věž a dovnitř projdete skrze bránu se zlověstným nápisem „Prací ke svobodě“.
Památní zpřístupňuje zrekonstruované objekty, mj. korekci, tzv. bunkr, ošetřovnu, kulturní dům či ubytovací prostory.
Tábor byl vybudován v letech 1947 až 1949 německými válečnými zajatci a pojmenován byl po nedalekém vrchu Vojna.
Po odchodu válečných zajatců od poloviny roku 1949 do roku 1951 začal tábor plnit účel tábora nucených prací pro politické vězně nastupujícího komunistického režimu.
Odsouzena sem byla i řada příslušníků československé elity všech oborů a oblastí, jež spojovalo to, že byli nepohodlní pro tehdejší režim.
Vězni byli využívání zejména jako pracovní síla při těžbě uranové rudy v nedalekých dolech a při rozšiřování pracovního tábora.
Od roku 1951 do roku 1961 byl tábor používán jako vězeňské zařízení. To bylo po amnestii k 1. 6. 1961 zrušeno. Do roku 2000 areál využívala armáda.
Samotný Památník Vojna byl vybudován z rozhodnutí vlády ČR jako pietní místo připomínající utrpení občanů v době komunistického režimu.
V lednu 2001 byl areál bývalého vězeňského tábora při uranovém dole Vojna vyhlášen kulturní památkou a 18. května 2005 po rekonstrukci otevřen veřejnosti.












více fotografií u mě v galerii na: https://galerie.fotopixely.cz/index.php?/category/577